Co powinniśmy wiedzieć, w kwestii ochrony rzepaku?

Co powinniśmy wiedzieć, w kwestii ochrony rzepaku?

Zdarza się, że nawet mimo ciepłej oraz suchej jesieni, można dostrzec dość zróżnicowane plantacje, jednak większość z nich to te dobrze rozwinięte. Pojawia się w związku z tym pytanie, jak zatem chronić i prowadzić łan na wiosnę tak, aby ten nie wyległ?


W związku z tym, że ochrona rzepaku https://ampol-merol.pl/blog/73/skuteczna-ochrona-rzepaku-przed-szkodnikami jest bardzo istotna, producenci rzepaku każdej wiosny stosują zabiegi z wykorzystaniem fungicydów, nawet mimo braku presji sprawców suchej zgnilizny kapustnej, szarej pleśni, a nawet krzyżowych czerni. Kiedy jesienią panują dobre warunki wzrostowe, rzepak wykształca duże rozety, a stanowiska z dobrą glebą mają bujne plony. Z uwagi na intensywny wzrost, nierzadko konieczne jest zastosowanie fungicydów, które posiadają właściwości regulujące pokrój roślin. Siany dość wcześnie rzepak o długich łodygach, ale też te wysiewane w zalecanych terminach agrotechnicznych będą wymagać fungicydów, hamując ich wzrost. Celem jest prawidłowy pokrój rośliny, z odpowiednią ilością rozgałęzień, ograniczenie wzrostu, a także przeciwdziałanie wylegania w okresie dojrzewania. Przekłada się to także na inne odmiany, pomijając te półkarłowe oraz karłowe, gdzie wysokość uwarunkowana jest genetycznie.


Dzięki dobrym regulatorom roślin, te lepiej wykorzystują światło do budowy plonu. Cechą odmianową jest np. zdolność regulacji wysokości. Znane są też odmiany, które można skrócić, jednak spora część nie pozwala na to w ogóle, stosując identyczny preparat. Co jednak najważniejsze, należy środki te stosować tylko zgodnie z dołączoną instrukcją.