Premiership, a juniorzy

Premiership, a juniorzy

W krajowym piłkarstwie całkowita zmiana warty. Mistrzem Polski został Lech Poznań (trener Wojciech Lazarek), a Puchar Polski wywalczyła Lechia Gdańsk (trener Jerzy Jastrzębowski).


Premiership, a mistrzostwa świata i juniorzy

Wcześniej Widzew Łódź, po wyeliminowaniu Liverpoolu, jako trzecia polska drużyna (po Górniku Zabrze i Legii) awansował do półfinału Klubowego Pucharu Europy. W półfinale uległ Juventusowi Turyn, w którym grał Zbigniew Boniek. Nie powinno się o tym zapominać stawiając na premiership https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/anglia/premier-league/44b6c8a.


Ekstraklasę opuściły: Stal Mielec i Gwardia Warszawa, mimo że w jej szeregach grało powszechnie wtedy podziwiane trio: M. Banaszkiewicz, K. Baran, D. Dziekanowski. Po sezonie D. Dziekanowski przeszedł do Widzewa. Awansowały Górnik Wałbrzych i Motor Lublin. Reprezentacja przed rokiem wygraną z Finlandią 3:2 nieźle rozpoczęła eliminacje przed VII Mistrzostwami Europy, ale nie potrafiła utrzymać dobrej passy, jeżeli wskazuje się na premiership.


Ostatecznie zajęła trzecie miejsce w grupie za Portugalię i Związkiem Radzieckim. W sumie był to jeden z najsłabszych sezonów naszej drużyny narodowej. Na pocieszenie brązowy medal w mistrzostwach świata w Meksyku wywalczyli juniorzy. Trenerem tej drużyny był Mieczysław Broniszewski. Nie należy o tym zapominać stawiając na premiership.


Juniorzy utrzymują się na wysokiej fali. Tym razem, w finałach mistrzostw Europy rozgrywanych w Związku Radzieckim zajęli trzecie miejsce. Natomiast w ćwierćfinałach mistrzostw Europy znowu nie powiodło się drużynie młodzieżowej, wyeliminowała ją Hiszpania. Pierwsza reprezentacja w zimie wygrała w Indiach Puchar Nehru, a na jesieni rozpoczęła eliminacje przed mistrzostwami świata w Meksyku. Po niezłym meczu z Grecją w Zabrzu (3:1), w Mielcu przyszło niepowodzenie w pojedynku z Albanią. Tylko remis (2:2) i strata pierwszego punktu w MŚ. Belgia, najgroźniejszy rywal, aż trzy posiała w grudniowej wyprawie do Aten i Tirany. Nasza reprezentacja sezon zakończyła przegraną z Włochami w Pescarze 0:2.